Bezpieczeństwo na drodze - to wypoczęty kierowca i sprawny pojazd

Bezpieczeństwo na drodze – to wypoczęty kierowca i sprawny pojazd

Bezpieczeństwo na drodze – to wypoczęty kierowca i sprawny pojazd

Bezpieczeństwo na drodze - to wypoczęty kierowca i sprawny pojazd

Zmęczenie, pośpiech, awaria pojazdu… Jakie czynniki wpływają na bezpieczeństwo na drodze? Warto zastanowić się nad odpowiedzią na to pytanie i możliwymi rozwiązaniami, które w przyszłości skutecznie będą zapobiegać wypadkom oraz kolizjom.

Czynniki wpływające na bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Przyczyn wypadków oraz kolizji na drogach jest wiele. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ich konsekwencje mogą być tragiczne. Poruszając się w ruchu drogowym, powinno się mieć pełną świadomość tego, że odpowiadamy nie tylko za siebie, ale także za innych. W naszych rękach jest to, czy podróż będzie spokojna i bezpieczna. Istnieje mnóstwo czynników, które w mniejszym bądź większym stopniu wpływają na bezpieczeństwo na drodze Są to między innymi warunki atmosferyczne, stan infrastruktury drogowej, ale przede wszystkim jest to czynnik ludzki oraz sprawność pojazdu.

Jaki powinien być wzorowy kierowca?

Bezpieczne funkcjonowanie kierowcy na drodze zależy od jego umiejętności, kultury jazdy, a także właściwości psychofizycznych. Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien być wyspany i wypoczęty. Brak snu działa niemal identycznie jak alkohol. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie siedemnaście godzin bez snu wprowadza nas w stan, który jest analogiczny jak ten po wypiciu dwóch piw (0,5 promila w wydychanym powietrzu). 

Skupienie i koncentracja są szalenie istotne, jeżeli decydujemy się na podróż. Trzeba pamiętać o tym, że inni też popełniają błędy, a prowadząc pojazd z pełną koncentracją, jesteśmy w stanie odpowiednio obserwować kierujących i w razie czego zareagować.

Siadając za kierownicę, dla każdego priorytetem powinno być bezpieczne dotarcie do celu. Pośpiech czy próba nadrobienia czasu to jeden z największych grzechów kierowców. To takie przypadki powodują, że niektórzy decydują się na alternatywne trasy, które bardzo często są wąskie, o złej nawierzchni, a co najważniejsze prowadzą przez obszary zabudowane, czyli prawdopodobieństwo wypadku z udziałem pieszego staje się znacznie większe. Bardzo ważne jest stosowanie się do przepisów drogowych, bez względu na to, czy dotrzemy na miejsce na czas, czy też nie. Najważniejsze powinno być to, że dotrzemy.

Dlaczego tak ważny jest stan techniczny pojazdów?

Sprawność i umiejętności kierowcy to jedno, lecz stan techniczny pojazdów jest niemniej ważny. Istnieje szereg testów, które jednoznacznie mogą określić poziom bezpieczeństwa danej maszyny. Jest to szczególnie istotne, zwłaszcza w przypadku busów oraz autobusów do przewozu osób. Odpowiednia zabudowa autobusowa, to podstawa. Jest to zespół gotowych części, charakteryzujących się funkcjonalnością, do wykorzystania w przestrzeni pojazdu. Pełnią one także funkcje ochronne. Dobrą praktyką może pochwalić się firma Bus-Center, z której ofertą mogą Państwo się zapoznać pod adresem: https://bus-center.com.pl. Produkowane przez nią zabudowy autobusów, pod każdym względem spełniają wymagania techniczne. Wszystkie nowe pojazdy posiadają świadectwo homologacji, które wydawane jest po przejściu odpowiednich badań oraz uzyskaniu pozytywnych wyników. Szczegółowe informacje  na ten temat można znaleźć w zakładce https://bus-center.com.pl/homologacja/

Zabudowy wewnętrzne busów produkowane przez firmę Bus-Center, dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa, przyciągają klientów, którym zależy na dobrych warunkach podróżowania. A im więcej klientów, tym większy zysk. Zabudowy do przewozu osób powinny spełniać określone wymogi. Zwłaszcza jeżeli chodzi o indywidualne rozwiązania zabudowy busów. Wersje liniowe, umożliwiające transport osób w pozycji stojącej powinny być wyposażone w wysokiej jakości poręcze, aby zapewnić pasażerom odpowiednie bezpieczeństwo i komfort. Zabudowy do autobusów, które służą do przewożenia  osób niepełnosprawnych, powinny posiadać pasy zabezpieczające wózki inwalidzkie. Jedną z ważniejszych kwestii jest także dobór szyb, które podczas ewentualnych wypadków nie zranią pasażerów oraz umożliwią bezpieczną ewakuację z pojazdu. Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia zabudowy wewnętrznej, który oferuje firma Bus-Center, są odpowiednie siedzenia, oraz ich trwałe mocowanie do podłogi. Zapewnia to należyte bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

Bezpieczny pojazd –  bezpieczna podróż

Wysyłając swoje dziecko na kolonię, myślimy o wielu aspektach wypoczynku, takich jak koszt wyjazdu oraz jego atrakcyjność. Warto jednak pamiętać, że to nie wszystko. Środek transportu, jego stan techniczny oraz sprawność kierowcy powinny mieć niebagatelne znaczenie podczas wakacyjnych wyjazdów. 

Istotne jest to, by zabudowa pojazdu spełniała wszystkie normy. Wybór oferty firmy Bus-Center to pewność homologacji, najważniejszych atestów, certyfikatów i jakościowej kontroli na każdym etapie produkcji. Tylko taka pewność, daje nam gwarancję bezpieczeństwa. Warto przyjrzeć się katalogowi możliwości zabudowy busów w Kielcach.